2013. február 1., péntek

Carpe Diem

Carpe Diem

  A Carpe Diem jelentése az, hogy élj a mának, ne törődj a jövőddel. A Carpe Diem ösztönzi az embereket, hogy élvezzék a napjaikat mit sem törődve a következményekkel. Vajon helye ez a gondolkozásmód, vagy inkább veszélyes az emberre? Van-e egy határ, amit így átlépve kockáztatjuk saját egészségünket?
  Három költő egy-egy versében is szerepel a Carpe Diem eszméje. Ők vajon mit gondolnak, mi is a Carpe Diem igazi jelentése és hol van a határ?

  Horatius Thaliarcushoz versében először egy hideg, téli időről beszél, amelyet negatív tényezőként mutat be az olvasó számára: a fák görnyednek a hó súlyától, a folyamok befagynak. Később, egy szobáról beszél, ahol meleg van, bor is van. Az olvasó számára teljesen pozitív tényezőként mutatja be. Szerinte ahhoz, hogy élvezd az életet, el kell dobnod mindened. Verse boldog hangulatú.
  
  Kövektező Várady Szabolcs Horát című verse, ami egy XX. századi válaszvers Horatius Thaliarcushoz versére. Váradi Szabolcs is megegyezik a meleg szoba élvezetével, de verse humorosabb hangvételű, ami azt is jelentheti, hogy nem ért teljesen egyet vele. Versében nincs sokszor megemlítve a Carpe Diem, mégis a kevés sor is erősen jellemzi.

Az utolsó Punnary Massif Élvezd verse már nem csak a puszta pozitívumok élvezéséről szól, hanem a negatívumok kiegyensúlyozásáról is. Versében feltűnik a halál gondolata is. A szerző a droghasználatot se utasítja el, úgy tünteti fel, mintha csak azért lenne, hogy mindenki használja. Bár megemlíti mellé, hogy az élvezetnek ára is van: saját testünk egészsége.

  Összességében a három költő mindegyike egyetért abban, hogy a mának kell élni, nem törődni, hogy mit hoz a jövő. Mig egyesek átlépnek határokat, tudják, hogy mi a következménye.

  Véleményem szerint a Carpe Diem az életünk egyik fontos gondolkozásmódja,amíg ismerük a korlátjainkat. Az embernek sokszor stresszesek a mindennapjai, ilyenkor jól jön, ha elfeledkezik a jövőjéről és csak annak a mának él, máskor pedig dolgozhat a jövőjén.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése